0312 804 02 79 | 0541 779 56 65 | (09:30 - 17:30 saatleri arasında ulaşabilirsiniz)

Matematik | Telefon Kodu: #537

Yazar(lar)
Yayınevi
 • ISBN
  978-605-69711-9-8
 • Baskı
 • Baskı Tarihi
  2023
 • Basım Yeri
  Ankara
 • Sayfa Sayısı
  146
 • Ebat
  21x29
 • Tedarik Süresi
  Saat 16:00'ya kadar verilen siparişler aynı iş günü kargoya verilir.

HIZLI GÖNDERİ

16:00'Ya kadar verilen kitap siparişleriniz aynı iş günü kargoya verilir.

%29 İndirim
225,00
159,00
Ürün Stokda var.

600 TL ve üzeri siparişlerde ÜCRETSİZ KARGO SEÇENEĞİ

 

Önsöz

 

Sigorta şirketlerinin hayat branşı departmanlarında en az bir tane aktüer bulundurmaları zorunludur. Bununla birlikte Sigorta Kanunu’na göre elementer branşlarda (sağlık, yangın, kaza, vb.) da hizmet veren departmanların aktüer bulundurmaları zorunludur.

Aktüer, sigorta rizikoları (rsikleri) ile risk primlerini istatistik ve olasılık hesaplamaları yoluyla belirleyen ve geleceğe yönelik stratejik değerlendirmeler yaparak sigorta sözleşmelerinin temel ilkelerini saptayan profesyonel kişidir. Aktüerlerin asıl görevi matematik istatistik, olasılık hesaplamaları ve sigortacılık yasal düzenlemeleri ile sigorta prim, kar payı ve rezervlerinin hesaplanmasıdır. Aktüerlik mesleğinin, muhtemel rizikoların etkilerinin öngörülerek finansal zararların azaltılmasında ve ekonomik istikrarın sürdürülmesinde önemli bir rolü vardır. Aktüerler; sigorta şirketleri, finans kurumları, fon yönetimi şirketleri, devlet kuruluşları, uluslararası sosyal güvenlik örgütleri, araştırma ve danışmanlık şirketleri ve benzeri kurumlarda çalışabilirler.

SEGEM (Sigortacılık Eğitim Merkezi) tarafından yılda 2 kez örgün olarak yapılan ”Aktüerlik” sınavında aktüer adayları “Finansal Matematik“, “İstatistik ve Olasılık”, “Matematik” ve “Temel Sigortacılık ve Ekonomi” modülleri olmak üzere dört modülden sınava tabi tutulmaktadır. Sınava yurt içinde veya dışında bir yükseköğretim kurumuna lisans derecesi almak üzere devam edenler veya bu yükseköğretim kurumlarından mezun olarak lisans derecesi almış olanlar başvurabilmektedir.

Finansed yayınevi olarak bu sınava yönelik hazırlık seti kitap serimizin ilk kitabını hazırlamış ve siz adaylara sunmuş olmaktan ötürü gururluyuz. Kitabımızın siz aktüer adayları için hayırlı olmasını dileriz.

Aktüerya uzmanlığı her geçen gün önemi artan bir uzmanlık alanıdır. Aktüerya uzmanlık sınavları da disiplinli çalışma ve detaylı alan bilgisi gerektiren sınavlardır. Bu kitap ilan edilen sınav kapsamı dikkate alınarak hazırlanmıştır. Konuların anlatımı, örnekler ve bölüm sonu testleri sınav sorularının düzeyine göre belirlenmiştir.

Sitede yer alan yazılı ve görsel materyallerin tümü Finansed'e aittir.Yazılı izin olmadan kopyalanamaz.
2023 © Finansed.
Web Tasarım Teknobay